„Jak cię widzą, tak cię piszą”


O tym jak ważna jest autoprezentacja wiele osób zdaje sobie sprawę, ale nie wszyscy potrafią za jej pomocą osiągnąć zamierzony cel. A właśnie autoprezentacja, wrażenie jakie wywieramy na rozmówcy stanowi drogę do sukcesu. Te ułamki sekund, pierwsze wrażenie. Czasami bardzo ciężko zmienić sposób postrzegania osoby, którą już oceniliśmy. Psycholodzy jednogłośnie mówią o zasadzie podobieństwa – […]

wrz 21
0 0
wizaz/stylizacja/dorotagolebiewska/synergiastudio O tym jak ważna jest autoprezentacja wiele osób zdaje sobie sprawę, ale nie wszyscy potrafią za jej pomocą osiągnąć zamierzony cel. A właśnie autoprezentacja, wrażenie jakie wywieramy na rozmówcy stanowi drogę do sukcesu. Te ułamki sekund, pierwsze wrażenie. Czasami bardzo ciężko zmienić sposób postrzegania osoby, którą już oceniliśmy.

Psycholodzy jednogłośnie mówią o zasadzie podobieństwa – bardziej lubimy kogoś, kto jest do nas podobny, kto lubi podobne rzeczy, ma podobne zainteresowania, nawet doświadczenia. Lubimy osoby otwarte, szczere, które nie mają problemu ze swobodną komunikacją. Pozytywnie oceniani są ludzie: pogodni, uśmiechnięci, optymistycznie nastawieni do życia, świadomi, pewni siebie i odważni.

Pierwsze wrażenie to oczywiście wygląd zewnętrzny – musi być całościowy i spójny. Fryzura i makijaż powinien współgrać z garderobą, a ubranie pasować do sytuacji i osobowości. Ważny jest również ruch ciała i gesty, a na końcu dopiero zwracamy uwagę na treść wypowiedzi. Nie bez znaczenia pozostają kolory, które wykorzystujemy w ubiorze, dodatkach, makijażu. Podsumowując, aby nasz wizerunek był spójny potrzebna jest synergia, połączenie i odpowiednie dopasowanie wszystkich aspektów. Zgadzam się całkowicie z autorem książki Mowa ciała Samy Molcho, który jednoznacznie podkreśla, że „ciało jest odzieniem duszy”. Nasze ciało i dusza to nierozerwalna całość.

Dlatego ważny jest dress code w pracy, swoboda w modzie ulicznej czy odpowiednie kostiumy w sztuce teatralnej. Z tego powodu inaczej przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej zmieniając pracę, inaczej na niezobowiązujące spotkanie towarzyskie czy przedstawienie teatralne.

Więcej o sygnałach niewerbalnych czyli mowie ciała w kolejnych wpisach.